Aranżacja okna – sposób na niebanalne wnętrze

« Przejdź do listy blog

Wiele osób projektując wnętrze swojego domu, nie dostrzega potencjału, jaki kryje w sobie okno. Warto zauważyć, że jest to centralny punkt każdego pokoju, który w prosty sposób można pięknie zaakcentować, tym samym zmieniając charakter całego pomieszczenia. Doskonałym pomysłem jest dostosowywanie aranżacji okiennej do pór roku. Oto triki za pomocą, których w kilka chwil sprawisz, że Twoje lokum stanie się modne i przytulne.

Firana – najważniejszy element

Latem w Twoim oknie powinna królować biel. Najlepiej oddadzą ją cienkie i zwiewne firany. Modele wykonane z bawełny lub tiulu to doskonały wybór na upalne dni. Przepuszczają dużą ilość światła, wprowadzając do Twojego prywatnego świata przyjemny powiew optymizmu.
Zawieszając firany bez odpowiednich dodatków, możesz jednak nie uzyskać zamierzonego efektu. W takim przypadku taśma marszcząca okaże się doskonałym rozwiązaniem.

Odpowiedź na pytanie jak umarszczyć firanę, nie jest jednak prosta. Wymaga przemyślenia oraz pewnej wiedzy, którą z chęcią się z Tobą podzielimy. Po pierwsze, określ, jaki rodzaj tkaniny chcesz upiąć. Do letniej i wiosennej aranżacji okna zaleca się rzadsze marszczenia, które nie ograniczają przepływu promieni słonecznych. Dlatego też w ciepłe dni najlepiej sięgnąć po taśmę firanową, która pozwoli uzyskać „lekki” efekt, będący kwintesencją domowej elegancji.

  • taśmy marszczące do firan - producent pasmanterii Magam
  • taśmy firanowe - producent dodatków krawieckich Magam
  • taśmy firanowe i zasłonowe do drapowania - Magam

Jesienno-zimowe pomysły na Twoje okno

Większość z nas kojarzy jesień i zimę z melancholią i smutkiem. Dlatego warto stawić czoła takiemu myśleniu i witać te pory roku aranżacją domu pełną radosnych kolorów oraz modnych dodatków. Coraz większą popularnością cieszą się zasłony zakończone lamówką a także gęsto marszczone firany. Uzyskanie takiego efektu umożliwiają między innymi taśmy smok i ołówek. Są one idealne do zastosowania w przypadku firan z grubszych materiałów. Smok pozwala na upięcie tkaniny w „elastyczny” sposób, co oznacza, że można swobodnie regulować drapowanie (czyli decydować o jego zagęszczeniu). 

Kwiaty? Bądź na „tak” bez względu na porę roku!

Rośliny w doniczkach dopasowanych do aranżacji wnętrza zawsze są piękną ozdobą okna bez względu na aurę, jaka za nim panuje. Barwne kwiaty sprawiają, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne i stylowe. Sięgaj jednak wyłącznie po żywe dekoracje roślinne. Sztuczne kwiaty nigdy nie pozwolą Ci wywołać wrażenia naturalnej zwiewności.

Ozdabiając okno, nie możesz również zapominać o parapecie (zarówno od wewnętrznej jak i od zewnętrznej strony). Jeden nieestetyczny element może zepsuć nawet najbardziej dopracowaną aranżację. Designerzy radzą, aby parapet dobierać do stylu, w jakim zostały utrzymane drzwi danego pokoju. Najważniejsze jest jednak to, aby podokiennik był czysty. Pamiętaj, że przez większość dnia na parapet padają promienie słoneczne, dlatego niedopuszczalne jest, aby domownicy oraz odwiedzający Cię goście „podziwiali” warstwę kurzu.


Podsumowując, aranżacja okna jest jednym z najważniejszych elementów wystroju wnętrza. Warto zadbać o to, aby marszczenie firan współgrało z zasłonami i dekoracją kwiatową. Idealny balans pomiędzy elegancją i nowoczesnością to najważniejszy trend we współczesnym designie mieszkań i domów.