Produkcja i zastosowanie etykiet żakardowych

« Przejdź do listy blog

Co wiesz na temat metek odzieżowych? Odpowiesz zapewne - „niewiele”. Postaramy się to zmienić! Uświadomimy Ci, że wszywki to nie tylko sposób znakowania ubrań, ale również bardzo cenny nośnik informacji dla użytkownika oraz sposób atrakcyjnego dekorowania poszczególnych elementów stroju. Metki żakardowe to najtrwalszy spośród wszystkich typów etykiet. 

Początki żakardu

Historia wszywki żakardowej sięga XIX wieku. Pierwowzór maszyny, która umożliwiała sterowanie pojedynczymi nićmi osnowy, został stworzony w 1805 roku przez Francuza - Josepha M. Jacquarda, od którego nazwiska w późniejszym czasie powstała nazwa wspomnianej techniki tkackiej.

Urządzenie składało się między innymi z karty perforowanej, dzięki której można było kierować nitkami osnowy w określonym kolorze. Innowacją był fakt, że ten etap pracy tkacza nie zależał od pozostałych wątków nici. Przebiegał linearnie względem kilku podobnych procesów.

Do dziś technika żakardowa najczęściej stosowana jest do uzyskiwania bardzo dużych wzorów (nawet o powierzchni wielu metrów kwadratowych). Deseń stworzony w ten sposób ma płynne kontury, dzięki czemu możliwe jest podkreślenie nawet najdrobniejszych detali. Za pomocą tej metody tkackiej powstają tkaniny dekoracyjne i materiały obiciowe, ale również nietypowe, dziś już niepopularne elementy odzieży (na przykład - pasy do tradycyjnych kontuszy sarmackich). Obecnie technika żakardowa przeżywa swój renesans. Coraz częściej przedsiębiorcy z branży tekstylnej sięgają po etykiety żakardowe, głównie przez wzgląd na ich trwałość i atrakcyjny wygląd.

  • wszywki odzieżowe - producent pasmanterii Magam
  • metki odzieżowe - producent dodatków krawieckich Magam
  • przywieszki i wszywki - producent pasmanterii Magam

Zwykły strzępek materiału, czy dzieło sztuki?

Etykiety do wszycia coraz częściej przestają być wyłącznie zwyczajnym nośnikiem informacji dla użytkownika. Stosowane są natomiast jako atrakcyjny dodatek do ubrań. Wiele renomowanych firm odzieżowych używa żakardowych wszywek bocznych w celu eksponowania logo swojej marki. Jest to estetyczny i modny sposób na przedstawienie swojego znaku firmowego szerokiemu kręgowi odbiorców. Dzięki temu promują się zarówno znani przedsiębiorcy jak i właściciele małych wytwórni, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w branży tekstylnej.

Tkanina żakardowa nie zmienia się nawet pod wpływem działania wysokiej temperatury i wilgoci, dlatego jest doskonałym materiałem do wytwarzania metek odzieżowych. Faktura żakardu nie zostanie naruszona nawet, gdy tkanina będzie często prana. Etykiety wykonane z tego materiału cechują wielobarwne lub jednobarwne wzory o dokładnie zarysowanych konturach. Tak wyraziste oddanie kształtów pozwala na tworzenie atrakcyjnych malunków na naszywkach tekstylnych, które przestają być nudnymi zaleceniami dla użytkownika, a stają się małymi dziełami sztuki. Zachodni producenci odzieży prześcigają się w tworzeniu coraz to piękniejszych logotypów przeznaczonych do umieszczenia na wszywkach.

Etykiety żakardowe to nie tylko metki, ale również przywieszki do zamków w bluzach, a także emblematy, które bardzo często są nanoszone na torby i kieszenie jeansów. Trwałe wszywki pozwalają na łatwe oznaczenie elementów odzieży. Te zaś nabierają oryginalnego charakteru. Metka zawsze jest dyskretna, ale jednocześnie na tyle widoczna, że staje się skuteczną reklamą marki.


Magam oferuje etykiety tkane najwyższej jakości. Wiemy, że detal ma znaczenie, dlatego dbamy o idealne wykończenie każdego drobiazgu. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!