Taśmy firanowe – klasyka i trendy

Od dziesięcioleci taśmy firanowe są niezbędną częścią nowoczesnych zasłon i firan, a co za tym idzie dekoracji domu, hoteli, restauracji, biur, itp. Choć prawie niewidoczne, to właśnie one odpowiadają za wyeksponowanie piękna tkanin w oknach. Dzięki odpowiednio dobranym taśmom firanowym, dekoracje okienne nabierają stosowanego kształtu, stylu i charakteru, a współgrając z tkaniną, pomagają wydobyć jej wzór. Układają tkaninę w eleganckie fale, zbierają w gęste draperie, porządkują w stylowe kontrafałdy, bądź formują w popularne rolety.  Nawet z pozoru mniej ciekawa tkanina, dzięki zastosowaniu dekoracyjnego, nieszablonowego rodzaju taśmy, potrafi zamienić się w interesujący akcent dekoracji naszego wnętrza.

Jednakże nie zawsze tak było, gdyż nasze mamy i babcie cierpliwie układały ręcznie fałdki tkaniny tworząc pożądany wzór, co pochłaniało zbyt dużo czasu i właśnie to, spowodowało stworzenie pierwszych, prostych taśm firanowych, przyspieszających zdecydowanie  proces marszczenie tkanin. Na rynku polskim to właśnie firma MAGAM zapoczątkowała produkcję taśm do firan i zasłon, a poprzez swój dynamiczny rozwój szybko stała się ważnym partnerem na prężnie rozwijającym się rynku dekoracji wnętrz zarówno w Polsce jak i za granicą. Obecnie MAGAM zatrudnia około 160 osób i produkuje ponad 100 rodzajów taśm, a pierwsze, kiedyś proste, wąskie taśmy zostały zamienione szeregiem efektownych taśm sięgających nawet 10 cm szerokości.

Dzięki aktywnej obecności na międzynarodowych wystawach i stałej współpracy z dekoratorami, szybko reagujemy na oczekiwania rynku. Wprowadzane przez nas nowe produkty odpowiadają zmieniającym się trendom. Staramy się wyprzedzać zapotrzebowanie zarówno projektantów, jak i dostawców tkanin. Jednym z niedawno wprowadzonych modeli, będącym przykładem reakcji na nowe trendy w dekoracjach okien jest tzw. taśma multifunkcyjna, marszcząca tkaninę na cztery różne sposoby. Taśma ta stała się bardzo popularnym rozwiązaniem dla zróżnicowanych stylizacji okiennych – od surowego stylu loftowego, poprzez  tradycyjne wystroje domowe, a kończąc na dekoracjach w branży HORECA. Dzięki zastosowanemu systemowi łączącemu taśmę z odpowiednimi ślizgami wprowadzonymi do karnisza, montaż i demontaż zasłony jest wyjątkowo szybki.

W ostatnich latach zauważyliśmy zmieniający się trend na rynku polskim i zagranicznym odnośnie sposobu marszczenia tkanin w tzw. fale.  Istnieje wiele rozwiązań pozwalających ułożyć tkaninę w ten rodzaj marszczenia. Nieustanną popularnością cieszy się taśma z klejem termotopliwym, umożliwiająca zainstalowanie tzw. przelotek, do nawleczenia na karnisz, a także taśma typu Wave, pozwalająca zawiesić zasłonę lub firanę na karnisz profilowy za pomocą różnego rodzaju ślizgów (taśma systemowa). Widoczne są również zmiany wśród producentów zasłon i firan, którzy zastępują używane dotychczas taśmy identycznym marszczeniem, ale większej szerokości, gdyż taśma szeroka znacznie wyraźniej prezentuje dany wzór, szczególnie w przypadku tkanin o większej gramaturze. Interesującym jest, iż obecnie w branży HORECA najbardziej popularna procentowość marszczenia 1:2 jest coraz częściej zastępowana proporcją 1:1,5 co znacząco wpływa na ograniczenie kosztów inwestycji w tkaninę, nawet do 25%.

Dzięki taśmom firanowym, wydobywamy piękno tkanin ubierając je w klasykę lub nowoczesne trendy, ale cel jest jeden, by każdy z nas czuł się w swoim wnętrzu wyjątkowo.

Autor: MAGAM Team

Tapes - e-platform

enchant your interior and give it a unique character by choosing the most beautiful curtain tapes from our offer.

read more
Design the labels

Original ideas for labeling goods. Allow yourself a bit of madness and design your own labels.

go to the wizard